Koncerty: Jazz, impreza darmowa

Maciej Fortuna Słowiański – Koncert w wulkanie

13 stycznia 2017 19:00
Szydłowiec, szydłowiecki, mazowieckie
Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu

Jazzmani zainspirowani energią polskiej muzyki ludowej odbyli podróż do wnętrza wulkanu na Islandii. Dźwiękiem i obrazem opowiedzą o tym doświadczeniu w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

W dniu 13 stycznia 2017 roku, o godzinie 19 w Zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów, siedzibie Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu odbędzie się szczególny koncert noworoczny. Odwiedzi nas zespół „Maciej Fortuna Słowiański”, aby zaprezentować przedpremierowo swój nowy program inspirowany polską muzyką tradycyjną.

Maciej Fortuna jest uznanym instrumentalistą jazzowym, kompozytorem i producentem muzycznym, prowadzi wydawnictwo płytowe oraz studio nagrań Fortuna Music. Doktor habilitowany sztuk muzycznych, prowadzi klasę trąbki jazzowej w Akademii Muzycznej w Poznaniu. W 2014 roku uhonorowany został Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania. W latach 2010 i 2011 uznany „nadzieją polskiego jazzu” w dorocznych ankietach jazz top czytelników magazynu „Jazz Forum”.

Inicjuje, tworzy i bierze udział w licznych projektach zarówno polskich jak i o zasięgu międzynarodowym (m.in. Maciej Fortuna International Quartet - ZOŚKA, MFTrio - JAZZ, duet Fortuna/Dys - Maciejewski Variations, Fortuna plays Szymborska, Jerzy Milian - Music for Mr. Fortuna). Projekt „Kolberg Fortuny” czerpiący ze zbiorów etnograficznych odniósł wyjątkowy sukces w kraju, a jego kontynuacją jest „Maciej Fortuna Słowiański – Koncert w wulkanie”.

Muzyce towarzyszyć będą fragmenty filmu zrealizowanego na Islandii. Zespół, w sierpniu 2016 roku, zagrał koncert na dnie komory magmowej czynnego wulkanu, na głębokości 120 metrówpod powierzchnią ziemi. Jednym z najbardziej unikatowych zjawisk jest aura miejsca, w którym wykonuję swoją muzykę. Jest ona dla mnie główną inspiracją. Thrihnukagigur to jedyne takie miejsce na Ziemi, w którym zastygająca lawa utworzyła jaskinię o bajecznych warunkach akustycznych – mówi Maciej Fortuna. Materiał dopełniają wizualizacje bazujące na surowości wulkanicznego krajobrazu Islandii oraz obrazy nagrane w Polsce. Połączenie to przenosi odbiorcę w tajemniczy świat dzikiej przyrody, światła i cieni. Całość nawiązuje do tematyki ludowej, jest przepojona symboliką słowiańską oraz elementami improwizowanymi.

W dniu 10 lutego 2017 roku odbędzie się premiera dwupłytowego albumu CD/DVD zawierającego zapis tego przedsięwzięcia – pierwszego koncertu jazzowego wewnątrz wulkanu.

 

Koncert w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu to jedyna taka okazja, by usłyszeć zespół w nowym repertuarze przed premierą albumu.

Starostwo Powiatowe w Szydłowcu.

Realizacja: IDcom-jst.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Budowa strony internetowej Powiatu Szydłowieckiego dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.