Gala Szkoły Dialogu

Szkoła Dialogu to program, którego celem jest odkrywanie i upamiętnienie historii żydowskich mieszkańców miast i miasteczek, bo "wiedza, zrozumienie i dialog to klucz do przełamywania barier i niechęci".

Uczniowie Zespołu Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu w ramach projektu zaangażowani byli m.in. w sprzątanie żydowskiego cmentarza, spotkanie młodzieży izraelskiej z okolic Tel-Awiwu, akcję Żonkil. W chwili obecnej prowadzą wywiady z mieszkańcami Szydłowca i okolic, którzy pamiętają szydłowieckich Żydów. Zebrany materiał następnie będzie opracowany i zaprezentowany mieszkańcom Szydłowca. Te wszystkie działania zostały docenione przez Fundację Forum Dialogu, dlatego na Gali z rąk prezesa Fundacji Andrzeja Folwarcznego odebraliśmy dyplom i gratulacje – poinformowała dyrektor szkoły Maria Michajłow.

Zaprezentowane projekty staną się dla nas inspiracją do dalszych działań, a w pamięci na pewno pozostaną słowa wiersza Nataniela Tanenbauma cytowane wielokrotnie w trakcie uroczystości "...chroń mnie Panie od pogardy, od nienawiści strzeż mnie Boże". Cieszymy się, że Zespół Szkół im. KOP znalazł się w gronie szkół dla których ważny jest drugi człowiek, dialog, porozumienie, ale też lokalna historia.

Na uroczystości w Teatrze Wielkim Operze Narodowej zgromadzeni byli uczniowie i nauczyciele szkół z całej Polski zaangażowani w projekt, w tym uczniowie ZS im KOP - Sylwia Kwiecień, Milena Bąk, Piotr Rusek i Jacek Barszcz wraz z dyrektor szkoły - Marią Michajłow i nauczycielką historii Patrycją Wlazło.  W uroczystości Gali Szkoły Dialogu udział wzięli wicemarszałek Senatu - Bogdan Borusewicz, Rzecznik Praw Dziecka - Marek Michalak, Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, Wiceprezydent Warszawy - Włodzimierz Paszyński, Henryk Wujec - Przewodniczący Rady Fundacji Forum Dialogu i Michael Schudrich - naczelny rabin w Polsce.

 

a.KS

Opublikowano: 16 marca 2016 15:34

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 901

Starostwo Powiatowe w Szydłowcu.

Realizacja: IDcom-jst.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Budowa strony internetowej Powiatu Szydłowieckiego dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.