Jak rozmawiać o nacjonalizmie w szkole? - szkolenie online

grafika - Jak rozmawiać o nacjonalizmie w szkole? - szkolenie onlineCentrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza do udziału w szkoleniu online: Jak rozmawiać o nacjonalizmie w szkole?

26 listopada 2020 (czwartek), 16.00-19.00


Rejestracja uczestników jest obowiązkowa i odbywa się za pośrednictwem formularza internetowego znajdującego się pod adresem: http://bit.ly/crpwarsztat

 
Jeśli na prowadzonych przez siebie lekcjach usłyszysz, że „Polska powinna być tylko dla Polaków”, a na szkolnym korytarzu zauważysz wlepkę z krzyżem celtyckim to znak, że nacjonalizm zadomowił się w szkolnych ławach. Przekonania i postawy związane z lękiem i niechęcią do tego, co nieznane zazwyczaj negatywnie oddziałują na całą szkolną społeczność, zaburzając poczucie bezpieczeństwa jej członków i członkiń. „Statystyczna” polska szkoła nie reaguje - do czasu, kiedy dojdzie do przemocy fizycznej motywowanej uprzedzeniami czy do prób samobójczych podejmowanych przez nękane osoby. W prawie każdej szkole jest jednak nauczyciel lub nauczycielka, która chce podjąć te tematy, dla których wartości otwartości, przeciwdziałania dyskryminacji czy praw mniejszości są ważne. Jeśli jesteś jedną z tych osób, to szkolenie adresowane jest właśnie do Ciebie.

Na szkoleniu przyjrzymy się następującym tematom:

  •     Jak rozmawiać z młodzieżą o nacjonalizmie i zjawiskach pokrewnych?
  •     W jaki sposób dyskutować o negatywnych konsekwencjach postaw nacjonalistycznych, stereotypach i uprzedzeniach związanych z pochodzeniem etnicznym i kulturowym?
  •     Jak włączać te wątki w aktualną podstawę programową takich przedmiotów jak język polski, wiedza o społeczeństwie czy historia?
  •     Czym charakteryzuje się zjawisko prawicowej radykalizacji wśród młodzieży – co ją wzmacnia, a co jej przeciwdziała?


W trakcie spotkania zaproponowane zostaną konkretne formy ćwiczeń i aktywności, które mogą być przeprowadzane z uczniami i uczennicami.

Szkolenie jest dedykowane dla nauczycieli, wychowawców i pedagogów pracujących z młodzieżą ze szkół średnich.

 

Prowadzenie spotkania:

Magdalena Chustecka – edukatorka, trenerka antydyskryminacyjna, badaczka i współautorka publikacji dotyczących zjawiska dyskryminacji w systemie edukacji formalnej w Polsce. Związana z Towarzystwem Edukacji Antydyskryminacyjnej, gdzie koordynuje projekty dotyczące przeciwdziałania uprzedzeniom i dyskryminacji w szkole.

 

Dodatkowe informacje można uzyskać od wtorku do piątku w godzinach 8.00–15.00 pod numerem telefonu 48 618 40 27 w. 19

 

 

źródło: https://www.rzezba-oronsko.pl/Opublikowano: 12 listopada 2020 11:00

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 145

Starostwo Powiatowe w Szydłowcu.

Realizacja: IDcom.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Budowa strony internetowej Powiatu Szydłowieckiego dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.