Narodowe Święto Niepodległości – jak celebrować nie wychodząc z domu?


11 listopada świętujemy 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z uwagi na sytuację epidemiczną, tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości odbywają się w ograniczonej formie.

11112020.jpg

W Szydłowcu w kościele parafialnym o godz. 10:30 została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny, a popiersie Marszałka Józefa Piłsudskiego uhonorowano kwiatami.

Pustki na ulicach dowodzą, że Polacy rocznicę odzyskania niepodległości świętują w domach. To nowy wyraz patriotyzmu i odpowiedzialnej postawy obywatelskiej na czas pandemii. O charakterze święta i jedności narodowej świadczą dziś wywieszone biało-czerwone flagi.

 

Jak można świętować nie wychodząc z domu?

 

 niepodlegla_do_hymnu.jpg


Publiczne stacje radiowe i telewizyjne przygotowały specjalną ramówkę z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Nie wychodząc z domu, można m.in. wziąć udział w akcji „Niepodległa do hymnu”, i przyłączyć się do wspólnego śpiewania Hymnu Państwowego. 

 

dyktando_n.jpg

11 listopada br. portal edukacyjny www.dyktanda.pl zachęca do udziału w I Ogólnopolskim Dyktandzie na Święto Niepodległości. Ideą wydarzenia organizowanego online jest uczynienie dobra w duchu patriotyzmu, czyli wykazanie się wysoką znajomością polskiej ortografii, a także zbiórka środków przeznaczonych na cel charytatywny lub społeczny. Organizatorzy informują, że  im więcej osób przyłączy się do wydarzenia, tym większa pomoc trafi do potrzebujących.

 

 mamy_niepodlegla.jpg

„Mamy Niepodległą” - wyślij kartkę nie wychodząc z domu.

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, po raz ósmy zaprasza do wspólnego świętowania poprzez wysyłanie kartek. Specjalna akcja społeczna nosi nazwę "Mamy Niepodległą!" i polega na wysyłaniu przez obywateli Rzeczypospolitej Polskiej okolicznościowych życzeń do bliskich i znajomych z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Właśnie w 2020 roku szczególnego znaczenia nabiera symbolika pozdrowień i wyrazów pamięci poprzez pocztówkę. Od 2013 roku, każda z edycji akcji to trzy różne projekty kartek okolicznościowych autorstwa uznanych artystów, promocja nowoczesnego patriotyzmu i upowszechnianie dzielenia się radością. Muzeum proponuje: zamów kartkę i wpisz życzenia online, a adresat otrzyma kartkę papierową.

 

 

Opublikowano: 11 listopada 2020 11:42

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 259

Starostwo Powiatowe w Szydłowcu.

Realizacja: IDcom.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Budowa strony internetowej Powiatu Szydłowieckiego dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.