Nieznajomość prawa szkodzi - lekcje z prawnikiem w Zespole Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu

wykład pozwolił uczniom pogłębić swoją praktyczną wiedzę prawną, przypomnieć przysługują

Jak wygląda ścieżka kariery prawnika, czego przyszły prawnik powinien się nauczyć, jak być świadomym swoich praw i obowiązków, jak bronić się przed zagrożeniami oraz jak pomóc innym. To jedno z wielu zagadnień poruszanych podczas spotkań z młodzieżą Zespołu Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu.

 

Spotkania edukacyjne wprowadzające w tajniki zawodu prawnika oraz zwiększające świadomość prawną wśród młodzieży odbyły się w ramach prowadzonego przez Powiat Szydłowiecki zadania publicznego p.n. „Prowadzenie punktu nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukacji prawnej w powiecie szydłowieckim w 2020 r.”. Powiat Szydłowiecki powierzył w 2020 r. prowadzenie nieodpłatnego punktu pomocy prawnej Fundacji „Instytut Spraw Publicznych” z siedzibą w Radomiu.

Prezes Fundacji radca prawny mec. Szymon Witczak poruszał prawne aspekty codziennego życia, ilustrując je licznymi przykładami, podawał gotowe, sprawdzone recepty radzenia sobie w konkretnych sytuacjach, obejmujących m.in. sprawy konsumenckie: Co mogę zrobić, gdy towar ma wadę? Czym jest rękojmia? Jakie zobowiązania przyjmuje na siebie sprzedawca? Jak wygląda reklamacja? Co mogę zrobić, gdy moja babcia podpisze niekorzystną dla siebie umowę? Jak wygląda odstąpienie od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa? Czy warto odbierać korespondencję z sądu i urzędu? Co to jest domniemanie doręczenia?

Zrozumiały język i przyjazna atmosfera wykładu pozwoliły uczniom pogłębić swoją praktyczną wiedzę prawną, przypomnieć przysługujące im uprawnienia, ale i ciążące na nich obowiązki co z pewnością pomoże tym wchodzącym w życie młodym ludziom na łatwiejsze odnalezienie się w społeczeństwie obywatelskim.

 

 

 

I.P.S.

Opublikowano: 06 października 2020 09:35

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 145

Starostwo Powiatowe w Szydłowcu.

Realizacja: IDcom.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Budowa strony internetowej Powiatu Szydłowieckiego dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.