MISTYCZNE, TAJEMNICZE... Uczniowie Szkół Specjalnych w CKZiU wystawili mickiewiczowskie "Dziady"

 

30 listopada w Szkołach Specjalnych przy CKZiU w Szydłowcu swoją premierę miały „Dziady cz. II” Adama Mickiewicza.
Przygotowania rozpoczęły się już na początku września.

Dziady cz. II są pierwszą częścią cyklu dramatów, które Adam Mickiewicz tworzył w latach dwudziestych i trzydziestych XIX wieku. Przedstawiają one ludowy obrzęd przywoływania dusz zmarłych i próby ulżenia im w cierpieniu. Dziady - mające swoje korzenie w czasach przedchrześcijańskich, mocno rozpowszechnione na obszarze wschodniej Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy, stanowiły ważny element lokalnego folkloru i kultury. Mickiewicz, zafascynowany tą tematyką, udokumentował przebieg obrzędu, dodając nutę mistycyzmu i wplatając w rzeczywistość, nadnaturalne wydarzenia. Stosunek lokalnej ludności do śmierci oraz moralizatorskie prawdy przedstawione w utworze, stanowią o ponadczasowości tego dzieła oraz dokumentują zaginiony, dawny świat wschodnich rubieży Rzeczpospolitej, który dziś jest już raczej ideą niż rzeczywistością.

Duchy uczą, że należy zaznać w życiu cierpienia, ponieważ inaczej nie będziemy umieli  docenić szczęścia, zdrowia, spokoju. Życie człowieka to nie tylko przyjemności, zabawa, ale gorycz zmagania się z przeciwnościami upadki i łzy. Kto tego wszystkiego nie zazna, nie wie, co to znaczy być człowiekiem. Trzeba umieć żyć wśród ludzi i dla ludzi. Odwzajemniać dobre uczucia, obdarzać nimi innych, współczuć, poświęcić się, jeśli zajdzie potrzeba.

W pierwszych dniach września 2019 r.  Kinga Janicka, nauczycielka w Szkołach Specjalnych rozpoczęła, planowane od 2018 roku,  próby do inscenizacji „Dziadów cz. II”.  Jak mówi: - było to dla mnie wielkie wyzwanie. Młodzież, uczącą się w naszej placówce bardzo trudno namówić do przeczytania lektury. Pomyślałam więc, iż teatr - szkoła, bohaterowie – uczniowie będą stanowić pewnego rodzaju novum w odbiorze tradycji, kultury, dzieł wieszcza narodowego…

Uczniowie bardzo stresowali się występem. Próby odbywały się każdego dnia po 2-3 godziny, i proszę mi wierzyć, sami prosili, abyśmy jeszcze raz, tym razem bezbłędnie spróbowali  – komentuje z uśmiechem reżyserka szkolnego widowiska i dodaje: – Wspólnie ustalaliśmy, jak będzie wyglądała scenografia, stroje, itp. Młodzież przyciemniała salę, wnosiła rekwizyty, czuwała nad sprzętem multimedialnym w taki sposób, aby wszystko odbyło się bez potknięć.. .Jestem z nich bardzo dumna, stanęli na wysokości zadania, za to dziękuję.

Ukazanie tej klasycznej bądź co bądź sztuki tak, aby utrzymać ją w specyficznym, nieco mistycznym klimacie, przy jednoczesnym zachowaniu atrakcyjności treści i jej odbioru, było wymagającym zadaniem. Przyswojeniu klimatu dziadów zdecydowanie pomogła gra aktorska. Specyfika dramatu wymagała odpowiedniego wyczucia roli w którą wcieliła się młodzież klas branżowych, podstawowych oraz przysposabiających do pracy: Guślarz – Jakub Marszałek, Aniołki - Józio i Rózia – Jakub Gralec oraz Karolina Gąska, Widmo – Tomasz Krekora, Kruk – Hubert Murza, Sowa – Wiktoria Muszyńska, Zosia – Natalia Wrzesień, Chór – Wiktoria Skałbania, Bartłomiej Pobideł, Patryk Książek.

Uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi – tj. wszyscy obecni na spektaklu stwierdzili, że było to bardzo mistyczne i estetyczne przeżycie, przygotowujące do obchodu Wszystkich Świętych…

 

Opublikowano: 05 listopada 2019 11:44

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 1019

Starostwo Powiatowe w Szydłowcu.

Realizacja: IDcom.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Budowa strony internetowej Powiatu Szydłowieckiego dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.