SIŁOWNIA I REHABILITACJA. CKZiU podwyższa standardy rozwoju uczniów szkół specjalnych

 

Wsparcie osób niepełnosprawnych, rozumiane jako wspomaganie ich możliwości indywidualnych jest zadaniem wymagającym trafnego rozpoznania potencjału dziecka. Polega ono również na organizowaniu warunków sprzyjających rozwojowi.

Uczniowie szkół specjalnych w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Szydłowcu chętnie biorą udział w zawodach sportowych i odnoszą w nich sukcesy. Aby mogły realizować siebie, na miarę swoich możliwości, bez poczucia odrzucenia czy wyobcowania, nie wystarczy idea integracji i akceptacja społeczna czy motywacja i pasja do sportu - którą niewątpliwie mają. Potrzebne jest także bezpieczne miejsce, przyczyniające się do propagowania zdrowego stylu życia i zachęcające do dalszego rozwijania zainteresowań.

Dlatego, tak ważnym było, aby w CKZiU powstała sala sportowo-rehabilitacyjna. Inicjatorami przedsięwzięcia byli nauczyciele uczący w szkołach specjalnych w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Szydłowu: Marcin Dąbrowa, Łukasz Gnat i Agnieszka Sztachera. Przez okres wakacyjny skonfigurowali odpowiedni dla podopiecznych placówki sprzęt, tak aby od nowego roku szkolnego dzieci i młodzież, w bezpiecznym miejscu mogły dbać o swój rozwój fizyczny, ale także poprzez sport rozładować swoje emocje.

Środki pozyskano dzięki wsparciu Powiatu Szydłowieckiego - organu prowadzącemu szkołę. Łączny koszt inwestycji wniósł 55.000 zł. Na potrzeby siłowni zakupiono: atlas treningowy 4-stanowiskowy, wioślarza magnetycznego, bieżnię elektryczną, orbitrek elektromagnetyczny, rower stacjonarny treningowy poziomy, ławkę treningową dwustronnie regulowaną wraz ze stojakami wolnostojącymi wysokimi z asekuracją, poręcze treningowe stacjonarne regulowane, zestaw hantli stalowych gumowanych, uchwyty do pompek, zestaw talerzy olimpijskich wraz z gryfami oraz drabinkę gimnastyczną.

Ponadto szkoła została doposażona w stół rehabilitacyjny, poduszkę sensomotoryczną, platforma i piłki do balansowania, półkule sensoryczne, piłki do rytmiki oraz sprzęt do rozwijania motoryki małej i dużej. Sprzęt sportowo-rehabilitacyjny jest najwyższej jakości, spełnia wszystkie parametry oraz posiada atesty bezpieczeństwa obowiązujące w placówkach oświatowych.  Warto nadmienić, że placówka, biorąc pod uwagę potrzeby uczniów z różnymi niepełnosprawnościami, w tym ruchowymi, zatrudnia rehabilitantkę. Nowy sprzęt specjalistyczny wzbogacił możliwość pełnej rehabilitacji podopiecznych.

 – Spełniliśmy oczekiwania rodziców, stwarzając odpowiednie warunki, nie tylko do edukacji, ale również do sportu i rehabilitacji – podkreśla dyrektor CKZiU Sławomir Drabik, i dodaje, że poprzez zakup sprzętu wysokiej jakości, z pewnością zostały podwyższone standardy kształcenia i rozwoju dzieci i młodzieży.   – Nasze szkoły specjalne: Publiczna Szkoła Podstawowa Specjalna, Publiczna Branżowa Szkoła Specjalna I stopnia oraz Publiczna Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy, dzięki tej inwestycji, umocniły dobre imię, co ma swój odzew w pozytywnych komentarzach naszych uczniów i ich rodziców – kontynuuje dyrektor szkoły, a w słowach podsumowani podkreśla: kształcenie uczniów to trudne i bardzo wymagające zadanie, dotyczące wieloaspektowych działań skierowanych bezpośrednio do osób z ograniczoną sprawnością. Dzięki gruntownemu wyposażeniu siłowni w sprzęt rehabilitacyjno-sportowy nasza placówka sprostała temu zadaniu.

 

 

Opublikowano: 18 września 2019 14:30

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 1386

Starostwo Powiatowe w Szydłowcu.

Realizacja: IDcom.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Budowa strony internetowej Powiatu Szydłowieckiego dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.