Chór Uniwersytetu Śląskiego "Harmonia" wystąpił w Szydłowcu


W szydłowieckiej farze w niedzielę o godz. 9:00 wystąpił Chór Uniwersytetu Śląskiego Harmonia z Cieszyna. To jeden z najstarszych (ze względu na historię) i zarazem najmłodszych (ze względu na wykonawców) zespołów Śląska Cieszyńskiego, który jest wizytówką nie tylko regionu,  ale przede wszystkim wysokiego poziomu kultury muzycznej Polski.

Obchody Stulecia Niepodległości były okazją do zaproszenia Chóru przez Starostę Szydłowieckiego i zaprezentowania dorobku artystycznego wykonawców, znanych z koncertów krajowych i zagranicznych. W swojej długoletniej działalności Chór Uniwersytetu Śląskiego koncertował około 4500 razy w Polsce, w wielu krajach Europy oraz poza granicami Starego Kontyentu – m.in.: w Korei Południowej, Tajlandii, Gruzji i na Filipinach.

Obecnie członkami chóru są studenci i absolwenci Instytutu Muzyki przy Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego. Wykształcenie muzyczne chórzystów ma znaczący wpływ na stale utrzymujący się wysoki poziom artystyczny i niezwykle dynamiczny rozwój zespołu.

W Szydłowcu, podczas niedzielnej liturgii, wierni wysłychali m.in. pieśni skomponowanej przez Józefa Świdra do słów Jana Kochanowskiego  „Czego chcesz od nas Panie”, a także utworów „Benedicimus Deum Coeli” (muz. Mikołaj Zieleński) i „Alleluja” (muz. Romuald Twardowski). Jak można było zauważyć, chóralny śpiew ponad 30-osobowego zespołu pod dyrekcją dr hab. prof. UŚ Izabelli Zieleckiej-Panek, stanowił  swego rodzaju dopełnienie listu pasterskiego Episkopatu Polski odczytywanego podczas mszy św. z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasuwało się tym samym spostrzeżenie, że niepodległość została wymodlona, wypracowana, wywalczona oraz… wyśpiewana przez Polaków.

W dalszej części występu publiczność mogła wysłuchać m.in. „Roty”. Traktowana na równi z hymnem narodowym pieśń, przywoływana w najbardziej doniosłych momentach ma wyjątkowe znaczenie także dla Chóru Uniwersytetu Śląskiego Harmonia, który kontynuuje tradycje założonego w 1908 roku Towarzystwa Śpiewaczego „Harmonia” w Cieszynie. W 110 letniej historii zespołu ważnym wydarzeniem – zważywszy na ówczesną historię Polski – było prawykonanie „Roty” do słów Marii Konopnickiej pod dyrekcja kompozytora Feliksa Nowowiejskiego w Krakowie w 500. rocznicę Bitwy pod Grunwaldem 15 lipca 1910 roku.

Repertuar Chóru to dzieła najwybitniejszych  kompozytorów,  od muzyki średniowiecza po utwory współczesne. Szczególną uwagę zespół z Cieszyna przywiązuje do popularyzacji muzyki polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem stylizacji ludowych. Dlatego, w  programie konertu znalazły się kompozycje: „Płyniesz Olzo po dolinach” oraz „Ojczysty Dom”.

Jak podkreśliła podczas występu dyrygent chóru Izabella Zieleckia-Panek, trwająca długimi latami walka o przetrwanie polskości na ziemi cieszyńskiej doprowadziła do ogromnego przywiązania mieszkańców do tego regionu, którzy często mówią o sobie, iż są „stela”, co oznacza, „stąd”. W poczuciu tożsamości narodowej społeczeństwa niezwykle ważne miejsce do dnia dzisiejszego zajmuje pieśń „Ojcowski dom”, stanowiąca nieoficjalny hymn Śląska Cieszyńskiego. Śpiewana jest zawsze w postawie stojącej, a jej tekst traktuje właśnie o przynależności do Ziemi Cieszyńskiej.

„Ojcowski dom to istny raj, Dar ojca niebieskiego,
 Chociażbyś przeszedł cały świat, nie znajdziesz piękniejszego!
            Tuś się dziecino pierwszy raz do matki uśmiechnęła;
            Tuś się uczyła Boga znać, tuś modlić się zaczęła.
Tutaj na każdym kroku cię oczy ojcowskie strzegły,
Tutaj w zabawach ciągłych ci dni twoje młode biegły.
            A gdy ci przyjdzie wynijść stąd i odejść w świat daleki:
            Ojcowski dom, dziecino miej w pamięci twej na wieki”

 

Było wzruszająco, i patriotycznie.  Podziękowanie dla wykonawców złożył proboszcz kościoła pw. św. Zygmunta w Szydłowcu ks. kan. Adam Radzimirski i reprezentująca Kancelarię Starosty Szydłowieckiego Anna Lużyńska, wyrażając przekonanie, że to nie ostatnie spotkanie muzyczne z Harmonią w Powiecie Szydłowieckim.

Tego samego dnia – wieczorem, Chór Uniwersytetu Śląskiego  z towarzyszeniem Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej wystąpił z koncertem „Niepodległa” w Filharmonii Narodowej w Warszawie.


 harmonia_2017_ok.jpg

 harmonia_logo.jpg

 

 harmonia.jpg

 

 

Opublikowano: 05 listopada 2018 18:18

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 660

Starostwo Powiatowe w Szydłowcu.

Realizacja: IDcom-jst.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Budowa strony internetowej Powiatu Szydłowieckiego dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.