Ćwiczenia dowódczo-sztabowe "RATUNEK 2018"

 

Na nowej obwodnicy Radomia doszło do wypadku drogowego z udziałem kilku samochodów osobowych oraz bus-a. Na miejsce zdarzenia zostały wezwane wszystkie służby ratunkowe. Na szczęście były to tylko ćwiczenia, których cel stanowiło doskonalenie działania Policji oraz kooperacji z innymi służbami, w przypadku wystąpienia zdarzenia drogowego, w wyniku którego zostało poszkodowanych wiele osób.

 

10 października około godziny 10-tej, dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Radomiu, otrzymał informację od operatora Centrum Powiadamiania Ratunkowego o tym, że na drodze S7, na węźle „Wolanów”, doszło do wypadku z udziałem 4 pojazdów, w tym przewożącego osoby bus-a. Na miejsce kolizji skierowany został patrol ruchu drogowego, który potwierdził zdarzenie.  Poszkodowanych zostało 11 osób. Rozmiary kolizji spowodowały, że informacja została przekazana do dyżurnego KWP zs. w Radomiu. Następnie poinformowano Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu. Skierowano tam wszystkie wolne patrole Policji, która zapewniła bezpieczeństwo i porządek w ruchu drogowym w rejonie prowadzonych działań ratowniczych, w tym bezkolizyjny dojazd straży pożarnej i pogotowania ratunkowego. Konieczne było wyłączenie z ruchu odcinka drogi, na którym doszło do zdarzenia. Rozłożono także namiot, do którego trafiały osoby poszkodowane. Akcja ratunkowa trwała blisko trzy godziny. Po jej zakończeniu do działań przystąpili policjanci z grupy operacyjno-procesowej, której celem było ustalenie przyczyn i przebiegu zdarzenia.

 

Obserwatorami ćwiczeń byli uczniowie klasy III-ej Liceum Ogólnokształcącego o profilu policyjnym z Zespołu Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu, wraz z opiekunem Robertem Wyciszkiewiczem. Była to doskonała lekcja poglądowa dla młodzieży, która właśnie wkracza w dorosłe życie. Zapoznanie się z przepisami oraz procedurami obowiązującymi na miejscu zdarzenia drogowego o tak dużym rozmiarze i tak tragicznym w skutkach. Uczniowie mogli zaobserwować w jaki sposób działają poszczególne służby oraz jak prawidłowo powinni zachować się uczestnicy ruchu drogowego, tworzący tzw. „korytarz życia” dla wszelkich służb ratunkowych. To również lekcja pokory i przestroga dla wszystkich, obecnych i przyszłych kierowców pojazdów mechanicznych. Bezpieczeństwo i rozwaga na drodze. Dodatkowo niektórzy z uczniów mogli spróbować swoich sił w udzielonym dla Radia VOX FM wywiadzie, związanym z tematyką powyższych ćwiczeń. 

Opublikowano: 15 października 2018 08:08

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 270

Starostwo Powiatowe w Szydłowcu.

Realizacja: IDcom-jst.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Budowa strony internetowej Powiatu Szydłowieckiego dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.