50-lecie Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych

 

28 września o godzinie 17.30 słynne w całej Polsce szydłowieckie muzeum, będzie obchodziło jubileusz 50-lecia swej działalności.

 

wystawa_arch_mlim.jpg

 

Zostało ono utworzone w roku 1968, jako oddział Muzeum Świętokrzyskiego w Kielcach. Pierwsze lata jego istnienia związane są przede wszystkim z gromadzeniem cennych eksponatów. Dlatego dla zwiedzających zostało ono otwarte dopiero 19 maja 1975 roku. Od tego dnia mieliśmy możliwość podziwiania stałej wystawy polskich instrumentów oraz kapel ludowych. Rok później muzeum było już samodzielną placówką specjalistyczną, która w opinii dr Ericha Stockmana, kierownika grupy studiów działającej w ramach International Folk Music Council, jako pierwsza na świecie skupiła się na zbiorach poświęconych ludowym instrumentom muzycznym. Od  roku 1978 oprócz samych instrumentów są w nim także dokumenty, ikonografia, meble i przedmioty codziennego użytku. Od 1999 roku jest ono wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów. To obecnie jeden z symboli Szydłowca, który aktywnie wspierając polską kulturę, doczekał się wielu nagród i wyróżnień. Jest to pierwsze muzeum tego typu z naszego kraju, którego zbiory zostały zamieszczone w światowej bazie Musical Instrument Museums Online (www.mimo-international.com).

 

dudy_kol_sobieskich_fot_k_zedel.jpg

 

W ramach jubileuszowych uroczystości odbędzie się pokaz filmu, zrealizowanego specjalnie z tej okazji. Czeka nas ponadto turniej dudziarzy, w którym swoje umiejętności zaprezentują wraz z muzykami akompaniującymi Tomasz Kiciński i Piotr Majerczyk. Jednak głównym punktem programu będzie otwarcie wystawy czasowej:  „Sobiescy – zachowane w dźwiękach”. Jej celem jest przybliżenie działalności wybitnych polskich muzykologów, małżeństwa Jadwigi i Mariana Sobieskich. Do ich największych zasług należą prace nad utrwaleniem wiedzy na temat polskiej muzyki tradycyjnej. Pani Jadwiga aktywnie uczestniczyła w tworzeniu szydłowieckiego muzeum. Oprócz kolekcji  zgromadzonej przez Państwa Sobieskich, zobaczymy także eksponaty użyczone z: Muzeum Instrumentów – Oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego Techniki w Warszawie oraz Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

 

wystawa_stala_fot_z_radwanska.jpg


Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Wstęp na wystawę jest wolny, jednak liczba miejsc podlega ograniczeniu. Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych  prosi o potwierdzenie przybycia do dnia 26 września 2018 r. pod numerem telefonu 48 617 17 89.

Opublikowano: 19 września 2018 13:23

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 311

Starostwo Powiatowe w Szydłowcu.

Realizacja: IDcom-jst.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Budowa strony internetowej Powiatu Szydłowieckiego dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.