Kompania Reprezentacyna i Orkiestra Straży Granicznej uświetnią rocznicę bitwy pod Barakiem

W niedzielę 9 września, w ramach obchodów 79. rocznicy bitwy pod Barakiem, odbędzie się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, która wykona także musztrę paradną na placu przykościelnym w Szydłówku. Wcześniej, bo juz 8 września Orkiestra Reprezentacyjna SG uświetni liturgię mszy św. w intencji poległych oficerów Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza, odprawionej w szydłowieckim kościele farnym św. Zygmunta o godz. 10:30.


dsc_0493.jpg


Funkcjonariusze Wydziału Odwodowego (Reprezentacyjnego), stacjonują w Karpackim Oddziale Straży Granicznej w Nowym Sączu. Jego tradycje odwołują się do 1-go Pułku Strzelców Podhalańskich, powstałego 1-go grudnia 1918 roku. W Nowym Sączu rozpoczął wtedy stacjonowanie batalion 20-go galicyjskiego pułku piechoty Cesarsko-Królewskiej Armii. W czasie I wojny światowej Pułk ten należał do najbardziej walecznych oddziałów austrowęgierskich, walcząc na froncie serbskim, rosyjskim i włoskim. U początków istnienia Straży Granicznej, Kompanię Reprezentacyjną tworzyli  poborowi funkcjonariusze służby zasadniczej. W 2007 roku stworzono już w pełni uzawodowioną Kompanię Reprezentacyjną, działającą jako Wydział Odwodowy (Reprezentacyjny) Straży Granicznej.

Do głównych jej obowiązków należy utrzymywanie stałej gotowości do realizacji zadań na rzecz innych jednostek organizacyjnych Straży Granicznej. Funkcjonariusze Wydziału w czasie gdy nie pełnią zwykłych służb, reprezentują Straż Graniczną podczas centralnych uroczystości z okazji świąt państwowych, resortowych i patriotyczno - religijnych.  Ponadto Kompania Reprezentacyjna Straży Granicznej, jako jedna z nielicznych w Polsce, ma w swoim repertuarze pokaz musztry paradnej, w którym funkcjonariusze prezentują swoje indywidualne umiejętności, jak również precyzyjne zgranie i współpracę, podczas wykonywania poszczególnych elementów układu. Jest to możliwe dzięki realizowanemu na bieżąco wielogodzinnemu i żmudnemu szkoleniu z tego zakresu.

Naczelnikiem Orkiestry jest mjr SG Leszek Mieczkowski. Jej skład liczy 53 osoby. W trakcie koncertów wykorzystuje wielki aparat wykonawczy: solistów, chór oraz wielką orkiestrę dętą. W swoim repertuarze ma trwający 90 minut program z najbardziej podniosłymi utworami wokalno-instrumentalnymi, kształtującymi wartości patriotyczne oraz 15-25-minutowy show muzyczny, łączący motywy patriotyczne, klasyczne, regionalne i rozrywkowe. W programie scenicznym znajdują się uwertury oraz arie operetkowe i operowe, piosenki z najsłynniejszych musicali, instrumentalne przeboje muzyki filmowej i rozrywkowej, melodie folkloru Podhalańskiego i Lachowskiego, jak również piosenki wojskowe, w tym przeboje Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu.

Część tego programu z pewnością usłyszmy w niedzielę. Musztra paradna na placu przy kościele pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szydłówku ropocznie sie o godz. 11.15. Zaś po mszy św. o godzinie 12:00 zapraszamy do wysłuchania koncertu.

 

dsc_0530.jpg

 

 

Opublikowano: 05 września 2018 20:50

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 652

Starostwo Powiatowe w Szydłowcu.

Realizacja: IDcom-jst.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Budowa strony internetowej Powiatu Szydłowieckiego dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.