O NIEPODLEGŁOŚCI I OBLICZACH PATRIOTYZMU. Wykład i kolekcja orderów ze zbiorów dr ppłk SG Wojcecha Grobelskiego

 

Już w najbliższy piątek rozpoczną się trzydniowe uroczystości, związane z 79. rocznicą bitwy pod Barakiem.

Obchody zostaną zainaugurowane o godzinie 10:00 w Zespole Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza, gdzie swój wykład wygłosi dr ppłk SG w stanie spoczynku Wojciech Grobelski.

To historyk wojskowości oraz adiunkt w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie, znany z propagowania wiedzy o symbolach narodowych, którą dzieli się przede wszystkim z młodymi ludźmi. Dba o to, by Ci nie zatracili pamięci o wydarzeniach, które kształtowały Polskę i czyniły ją wolną. W związku z tym, iż wykład dr Grobelskiego będzie dotyczył 100. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości, warto zwrócić uwagę na to, jak perspektywę tamtych epokowych momentów postrzega naukowiec zawodowo zajmujący się dziejami wojskowości. W jednym z wywiadów udzielonych lokalnej telewizji w Koszalinie, Pan doktor postawił znak równości pomiędzy obchodami święta Konstytucji 3 maja i 11 listopada. Podkreśla jednak, iż swoistym symbolem jest 10 listopada, kiedy Józef Piłsudski przyjechał do Warszawy z internowania w Magdeburgu. Wtedy zapadły w stolicy decyzje co do wycofania wojsk niemieckich stacjonujących w Polsce. 11 listopada społeczeństwo Warszawy, przede wszystkim Polska Organizacja Wojskowa, a potem już niejako samorzutnie obywatele miasta, harcerze i studenci, przystąpiło do rozbrajania niemieckiego garnizonu. Była to akcja bardzo spontaniczna, ale obyło się na szczęście bez przelewu krwi. Pamiętajmy, że naprzeciw stała armia złożona z 30 000 dobrze wykwalifikowanych żołnierzy niemieckich.

Jednak dzięki temu, iż Piłsudski dzień wcześniej wynegocjował pewne warunki, cała operacja przebiegła dość sprawnie. Od 11 listopada ze wszystkich dworców warszawskich odjeżdżały pociągi, wywożące żołnierzy okupanta jak najbliżej ich rodzinnych stron. Wojna była już praktycznie zakończona, gdyż tego samego dnia w Compiegne pod Paryżem, podpisano akt zawieszenia broni i umilkły działa na wszystkich frontach. Ponadto Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę nad nowotworzonym, odrodzonym wojskiem polskim. Dr ppłk Wojciech Grobelski zwraca także uwagę na innych wybitnych działaczy politycznych tamtego okresu. O Ignacym Janie Paderewskim trzeba wiedzieć, że był wielkim ambasadorem naszej narodowej sprawy. Jako pianista i kompozytor dawał koncerty na całym świecie i w ten sposób propagował ideę Polski niepodległej. Podobnym orędownikiem polskości był Roman Dmowski. Wspólnymi siłami tych ludzi doszliśmy do suwerenności. Swoje miejsce w panteonie ma też generał Józef Haller, który przyprowadził z Francji doskonale zorganizowaną, wyćwiczoną i uzbrojoną armię polską. O czym powinien wiedzieć każdy Polak? Możemy powołać się chociażby na pięć prawd „Związku Polaków w Niemczech”, sformułowanych w 1938 roku na zjeździe w Berlinie, z których ta najważniejsza głosi, iż „codziennie Polak narodowi służy”. Pamiętajmy o tym, że możemy to robić w różny sposób, nawet odrabiając sumiennie lekcje i zdobywając jak najwyższe noty z przedmiotów szkolnych. Każdy z  młodych ludzi ma przecież szansę wyrosnąć na wielkiego człowieka – naukowca, sławiącego swoimi odkryciami nasz kraj.

Dlatego warto w siebie inwestować, pielęgnując jednocześnie w swoim otoczeniu wartości patriotyczne. Podpułkownik przestrzega również przed demonstracyjnym, pokazowym patriotyzmem. Nie wystarczy koszulka z orłem i udział w zgromadzeniach, w czasie których skandowane są różne hasła, czasami nabierające wydźwięku szowinistycznego i nacjonalistycznego. Wraz z nadejściem demokracji, niektórym ludziom zaczęło się wydawać, że to jest ustrój, w którym nikt nikomu niczego nie może nakazywać. Zapomniano, iż brak dyktatu nie jest równoznaczny ignorowaniu zachowań, które naruszają podstawowe wartości. Świadomość tego wszystkiego i aktywne wspieranie uczciwej postawy wobec siebie i narodu jest obowiązkiem każdego z nas.

Z niecierpliwością czekamy na wykład, który z całą pewnością poszerzy naszą wiedzę i zwróci uwagę na kwestie, z których do tej pory być może nie zdawaliśmy sobie sprawy.

 

Zobacz pełny program uroczystości 79. rocznicy bitwy pod Barakiem

Opublikowano: 05 września 2018 17:05

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 528

Starostwo Powiatowe w Szydłowcu.

Realizacja: IDcom-jst.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Budowa strony internetowej Powiatu Szydłowieckiego dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.