Matka Boska Świętorodzinna

 

W północnej kruchcie szydłowieckiego kościoła farnego pod wezwaniem św. Zygmunta na ścianie znajduje się przeniesiona z muru cmentarnego płaskorzeźba pochodząca z początku XVIII wieku. Jest wzorowana, jak słusznie zauważyła Danuta Słomińska – Paprocka, na siedemnastowiecznym obrazie Matki Boskiej Świętorodzinnej, pierwszy raz koronowanym 18 sierpnia 1968 roku, znajdującym się w kościele w Studziannie. Dla nieznanego autora tego z kolei obrazu inspiracją stał się zapewne sztych „Benedicite” o tej samej tematyce wykonany przez Jakuba Callot około 1628 roku.

Szydłowiecka płaskorzeźba to wykonany z piaskowca ośmiokątny medalion, na którym jest ukazane ubogie, uczciwe życie Świętej Rodziny. Matka Boska, Święty Józef i mały Jezus siedzą przy stole, na którym pali się w lichtarzu świeca, przy skromnym posiłku. Matka Boska uważnie przygląda się Dziecku, nad którym troskliwie pochyla się św. Józef.

 

 Artykuł ukazał się na łamach 35 numeru Kwartalnika "Ziemi Odrowążów".
Zapraszamy Czytelników do odbioru bezpłatnego egzemplarza w siedzibie Starostwa Powiatowego w Szydłowcu oraz w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Szydłowcu

 


Opublikowano: 20 sierpnia 2018 13:41

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 421

Starostwo Powiatowe w Szydłowcu.

Realizacja: IDcom-jst.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Budowa strony internetowej Powiatu Szydłowieckiego dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.