Rocznica "Cudu nad Wisłą" - 15 sierpnia


W tym w właśnie dniu, na przedpolach Warszawy w 1920 roku, armia polska stoczyła zwycięską bitwę z bolszewikami i ocaliła niedawno odzyskaną niepodległość. Wojsko Polskie dowodzone przez Marszałka Józefa Piłsudskiego dało przykład największej determinacji, poświęcenia i bohaterstwa, tym samym zapewniając Rzeczpospolitej niepodległy byt.

 

Dzięki ofiarności naszych przodków, Polska stała się przedmurzem cywilizacji chrześcijańskiej, powstrzymując marsz armii bolszewickiej i rozprzestrzenianiu się komunizmu. Zwycięstwo było tak nieprzewidywalne i imponujące, że zostało określone mianem „Cudu nad Wisłą”.  Dla upamiętnienia tego triumfu, dzień 15 sierpnia w 1923 roku ustanowiono Świętem Żołnierza, a w 1992  - Świętem Wojska Polskiego.

15 sierpnia w Szydłowcu, przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego, jak co roku, uczczono chwałę oręża polskiego. Przypomniany został wysiłek zbrojny naszych przodków w imię Niepodległości oraz podtrzymana pamięć o tym, co w życiu państw i narodów jest najcenniejsze...

Opublikowano: 18 sierpnia 2018 22:56

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 360

Starostwo Powiatowe w Szydłowcu.

Realizacja: IDcom-jst.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Budowa strony internetowej Powiatu Szydłowieckiego dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.