Trzydniowe obchody 79. rocznicy bitwy pod Barakiem

Starosta Szydłowiecki, Burmistrz Szydłowca i Komendant Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej mają zaszczyt zaprosić na obchody 79. rocznicy bitwy pod Barakiem.

Obchody upamiętniające bitwę pod Barakiem z 1939 roku zostaną zainaugurowane w piątek 7 września o godz. 10:00 w Zespole Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu.Wykład związany z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wygłosi Wojciech Grobelski. Zostanie także wystawiona kolekcja medali i orderów. Swój udział w uroczystościach zapowiedziało także Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Batalion Tomaszów” - sekcja polska. Miłośnicy etosu formacji granicznych, kultywujący tradycje Korpusu Ochrony Pogranicza, wygłoszą w piątek 7 września po godz. 10, prelekcję na temat tradycji, umundurowania i uzbrojenia przedwojennych KOP-istów. Będzie to z pewnością, dla odbiorców z każdego pokolenia, niepowtarzalny walor poznawczy.

O godzinie 19:00 odbędzie się Apel Poległych na kwaterach wojennych szydłowieckiego cmentarza. Weźmie w nim udział Kompania Reprezentacyjna Straży Granicznej. Zostaną ponadto złożone wieńce pod pomnikiem „Żołnierzom poległym w Obronie Ojczyzny 1939-1944”.

W sobotę 8 września o godzinie 10:00 będzie miała miejsce zbiórka pocztów sztandarowych i delegacji przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Szydłowcu. Po niej nastąpi przemarsz z Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej i Kompanią Reprezentacyjną SG ulicą Radomską, do kościoła pod wezwaniem św. Zygmunta.

O 10:30 rozpocznie się uroczysta Msza Święta w intencji poległych oficerów Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza. Po niej nastąpi przejazd i złożenie kwiatów pod pomnikiem „Żołnierzom Września 1939”, znajdującym się w Baraku k. Szydłowca. Na zakończenie goście zostaną poczęstowani żołnierską grochówką.

W niedzielę 9 września o godzinie 11:15 Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej, wykona musztrę paradną na placu przy kościele pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szydłówku. Uroczystości zakończy o godzinie 12:00 Msza Święta w intencji Ojczyzny w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.

Honorowy patronat nad uroczystościami objęli: Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzek oraz Komendant Główny Straży Granicznej gen. bryg. SG Tomasz Praga.

Organizatorami wydarzenia są: Powiat Szydłowiecki, Gmina Szydłowiec, Nadwiślański Oddział Straży Granicznej, Zespół Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu i  Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek.

 

 img_1132.jpg

 

Opublikowano: 29 sierpnia 2018 20:50

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 751

Starostwo Powiatowe w Szydłowcu.

Realizacja: IDcom-jst.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Budowa strony internetowej Powiatu Szydłowieckiego dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.