DZIEJE SIĘ W WEEKEND! Sprawdź, gdzie warto się wybrać

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd najciekawszych wydarzeń nadchodzącego weekendu. Będzie ich sporo!


Najdłuższe w XXI wieku całkowite zaćmienie Księżyca


Niebo nad Szydłowcem, piątek 27 lipca 2018 roku, około godziny 21:30

 

Przed nami wyjątkowe wydarzenie astronomiczne! Tak niezwykłe, że kolejne, podobnie spektakularne, zobaczymy dopiero w 2123 roku! W piątek około godziny 21:30, Księżyc zacznie przybierać krwawo-czerwoną barwę. Taki stan będzie trwał w sumie godzinę i 43 minuty! Z kolei w okolicach 30-31 lipca, Mars znajdzie się najbliżej Ziemi od 2003 roku. Stanie się jednym z najjaśniejszych obiektów na niebie, zaraz po Słońcu, Księżycu i planecie Wenus. Będzie świecił bardzo silnym pomarańczowo-czerwonym blaskiem i jak zapewniają astronomowie nikt nie powinien mieć problemu z jego rozpoznaniem.

 


 

LETNI UNIWERSYTET KAŻDEGO WIEKU.


Szydłowiec, Zamek, Galeria „Kaplica Zamkowa” (I piętro), piątek 27 lipca 2018 roku, godz. 18:00

 

W piątek 27 lipca o godzinie 18:00, w Galerii „Kaplica Zamkowa”, dziennikarz i socjolog kultury Jan Gagacki, wygłosi wykład pt. „POKOLENIE Y i Z – czyli o tym jak zapożyczamy się językowo”. Tematyka wystąpienia będzie dotyczyła tego, w jaki sposób pojawiają się i wchodzą w zakres codziennego użytkowania w języku polskim, słowa znane z innych języków. Zostanie to zaprezentowane w kontekście kulturowym związanym z pokoleniem osób urodzonych w latach 80-tych, 90-tych i na początku XXI wieku.

 

letni_uniwerystet_kazdego_wieku.jpg
Koncert charytatywny dla Mateusza.


Szydłowiec, plac zamkowy, piątek 27 lipca 2018 roku, godz. 19:00

 

Gorąco zachęcamy do udziału w charytatywnym koncercie, podczas którego zbierane będą fundusze na leczenie dla Mateusza Dobrasiewicza z Bąkowa.

 

Mateusz cierpi na poważną wadę kręgosłupa - otwartą przepuklinę oponowo - rdzeniową w odcinku piersiowo- lędźwiowo-krzyżowym, z dużym garbem kostnym. W powrocie do zdrowia może pomóc leczenie w specjalistycznej klinice w Stanach Zjednoczonych. Jego koszt to ponad 150 000 dolarów. Koncert, w czasie którego zostanie przeprowadzona zbiórka pieniędzy na ten cel, będzie okazją do usłyszenia na żywo autorskich utworów Zuzy Gadowskiej, która już wkrótce wyda swoją debiutancką płytę. Ze swoim repertuarem wystąpi ponadto Tomasz Kraska, który dodatkowo wykona covery przebojów Dawida Podsiadło, Kultu czy Lao Che. Zaprezentuje się również znany z Internetu raper Strzelba.

 

koncertdlamateusza.jpg90-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej


Jastrząb, Strażnica, sobota 28 lipca 2018 roku, godz. 13:00

 

W sobotę strażacy ochotnicy będą świętować 90-lecie powstania OSP w Jastrzębiu. Z tej okazji o godzinie 13:30 zostanie odprawiona msza okolicznościowa. Na godzinę 15:20 przewidziane jest odsłonięcie i poświęcenie figury św. Floriana oraz tablicy pamiątkowej.

 „Czekam na wiatr”. Recital Aleksandry Brzeźniak


Szydłowiec, Zamek, sala kameralna (parter), sobota 28 lipca 2018 roku, godz. 19:00

 

Na scenie Szydłowieckiego Centrum Kultury – Zamek, swój recital pt. ”Czekam na wiatr”, zaprezentuje znana z występów w grupie teatralnej „U Radziwiłła” Aleksandra Brzeźniak. Usłyszymy m.in. klimatyczne aranżacje rosyjskich ballad oraz polskich przebojów rockowych.

 

recitalolabrzezniak.jpg
„Szydłowiec – cudze chwalicie, swego nie znacie…”


Szydłowiec, zbiórka przed wejściem na cmentarz żydowski, niedziela 29 lipca 2018 roku, godz. 16:00

 

Przed nami także kolejne spotkanie w ramach projektu „Szydłowiec - cudze chwalicie, swego nie znacie…”. Tym razem będziemy wspólnie zwiedzać cmentarz żydowski. To jeden z największych i najlepiej zachowanych kirkutów w Polsce. Przewodnicy Miejskiej Informacji Turystycznej opowiedzą m.in. o tym, skąd wzięli się na terenie Szydłowca Żydzi i jaki był ich wpływ na nasze miasto. Przybliżą też dramatyczną historię ich losów podczas II wojny światowej. Zwiedzanie potrwa około 1,5 godziny. Tuż po nim przybyłych ugości partner akcji Restauracja Primagor.

 

cudze_chwalicie_swego_nie_znacie.jpg

Opublikowano: 26 lipca 2018 15:06

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 414

Starostwo Powiatowe w Szydłowcu.

Realizacja: IDcom-jst.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Budowa strony internetowej Powiatu Szydłowieckiego dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.