Wycieczka do Krakowa

 

Członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Szydłowca, jego sympatycy oraz młodzież działająca w Grupie Teatralnej „Zamczysko”, 28 czerwca o godzinie 7:00 wyjechali na wycieczkę do Krakowa. Podróż umożliwiło wsparcie finansowe szydłowieckich władz miejskich i powiatowych.

Uczestnicy wyjazdu w pierwszej kolejności zawitali do Muzeum Sztuki i Techniki Japonii „Manggha”. Awangardowy obiekt z dachem przypominającym swym kształtem wiślaną falę, łączy elementy konstrukcyjne charakterystyczne dla budownictwa japońskiego i polskiego.  Został zaprojektowany i bezinteresownie przekazany miastu  Kraków przez cenionego  japońskiego architekta Arata Isozaki. Z ideą stworzenia takiego muzeum wystąpił Andrzej Wajda  wraz z małżonką Krystyną Zachwatowicz. Laureat Oscara za całokształt twórczości przekazał w tym celu całą nagrodę filmową Kioto, otrzymaną w 1987 roku. Dodatkowego wsparcia udzielili przyjaciele reżysera, władze miasta, Związek Zawodowy Kolei Wschodniej Japonii, rząd Japonii i para cesarska, która w czasie pobytu w muzeum ofiarowała sprzęt audiowizualny. Podstawę zbiorów placówki stanowi 6500 eksponatów, które zostały ofiarowane w 1920 roku Muzeum Narodowemu w Krakowie przez Feliksa Jasieńskiego - krytyka, pisarza i kolekcjonera. Oprócz podziwiania barwnej ekspozycji, chętni mogą skorzystać z lekcji języka japońskiego, sztuki układania kwiatów oraz parzenia herbaty.


Szydłowieckiej delegacji nie mogło zabraknąć w Teatrze Miejskim imienia Juliusza Słowackiego. Odbywający się w nim w chwili obecnej remont, z powodu którego tymczasowo została zawieszona działalność artystyczna, umożliwił uczestnikom podziwianie zarówno eklektycznego gmachu projektu Jana Zawiejskiego, jak również jego wnętrza. O historii i najważniejszych postaciach teatru opowiadali jego dyrektor, a także przewodnik. Była to ponadto rzadka okazja do zobaczenia z bliska kurtyny autorstwa Henryka Siemiradzkiego, alegorycznie przedstawiającej między innymi postaci tragedii i komedii. Naszych podróżników nie mogło zabraknąć na Wawelu, Rynku Krakowskim z Sukiennicami czy w Kościele Mariackim. Zwieńczeniem pobytu w dawnej stolicy kraju była wizyta w teatrze Małopolski Ogród Sztuki. Tutaj aktorzy Teatru im. Juliusza Słowackiego zaprezentowali sztukę Yasminy Rezy pt. „Bóg mordu”.


Zarząd Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Szydłowca i uczestnicy serdecznie dziękują władzom powiatowym i miejskim za dofinansowanie, a tym samym umożliwienie zorganizowania tej wycieczki.  

Opublikowano: 12 lipca 2018 13:27

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 351

Starostwo Powiatowe w Szydłowcu.

Realizacja: IDcom-jst.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Budowa strony internetowej Powiatu Szydłowieckiego dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.