Zaczęło się w Radomiu. Czerwiec ‘76

25 czerwca 1976 roku to dzień, w którym przez Polskę przetoczyła się fala ogromnych strajków i demonstracji. Były one spowodowane planem podwyżki cen na artykuły pierwszej potrzeby, przygotowanym przez rząd Piotra Jaroszewicza. Nie dotrzymał on obietnicy społecznych konsultacji, licząc na to, że uda się przeforsować pomysły, które znacząco obniżyłyby poziom życia zwykłych mieszkańców kraju.  Na szali stała wypłacalność Polski oraz autorytet ekipy Edwarda Gierka, którego projekt rozwoju państwa chylił się ku upadkowi. Jednym z najważniejszych punktów buntu był Radom. To tu doszło do gigantycznych starć ulicznych z Milicją Obywatelską. Wszystko zaczęło się od robotników Zakładów Metalowych im. gen. Waltera. To ich inicjatywa zmotywowała innych do walki ramię w ramię z aparatem ucisku. Wszyscy razem ruszyli pod gmach KW PZPR. W samym Radomiu, w szczytowym momencie protestowało ponad 20 tysięcy osób. Kilkadziesiąt otrzymało kary pozbawienia wolności. Kilku, jak Jan Łabęcki i Tadeusz Ząbecki, zginęło.

Szydłowiec łączy z tymi wydarzeniami fakt, iż wielu mieszkańców naszego miasta świadomie bądź nie, uczestniczyło w radomskich rozruchach. Wielu z nich pracowało w zakładach, których ekipy rozpoczęły demonstracje. Jedną ze śmiertelnych ofiar czerwcowych represji był ks. Roman Kotlarz, który w latach 1954-1956 pełnił posługę wikariusza w parafii św. Zygmunta w Szydłowcu. Jego publiczna modlitwa w intencji robotników, wśród których znalazł się przypadkiem, stała się powodem nachodzenia i brutalnej przemocy fizycznej, jaką stosowali wobec niego funkcjonariusze SB.

Warto jest pamiętać o poświęceniu, które pokazało jak wielką jesteśmy siłą, gdy działamy razem, we wspólnej sprawie. Szydłowieckim wkładem w upamiętnienie tamtego dnia będzie koncert Azylu P., który razem z formacją Carpe Diem, wystąpi 24 czerwca o godzinie 17:00 na Placu Corazziego przy Żeromskiego 53. Wcześniej, bo już 22 czerwca  akcenty szydłowieckie pojawią się w koncercie zespołu IRA, którego wokalista - Artur Gadowski - pochodzi z naszego miasta.

Cały plan obchodów przedstawia poniższy plakat:

(kliknij podwójne, aby powiększyć)

plakat_czerwiec_76_.jpg


Bardzo serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w tych kilkudniowych obchodach.


Opublikowano: 20 czerwca 2018 15:30

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 313

Starostwo Powiatowe w Szydłowcu.

Realizacja: IDcom-jst.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Budowa strony internetowej Powiatu Szydłowieckiego dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.