„Wolność przez wielkie W.” Ortograficzne zmagania w Stulecie Niepodległości

90 uczniów z terenu powiatu szydłowieckiego wzięło udział w XVI Powiatowym Konkursie Ortograficznym, który 24 kwietnia 2018 r. odbył się pod hasłem „Wolność przez wielkie W.”  Dyktando pod patronatem Starosty Szydłowieckiego Włodzimierza Górlickiego zorganizowała Poradnia Psychologiczno-Pedagogicza w Szydłowcu.

Dyrektor Poradni Elżbieta Szymańska, w słowach wstępu zwróciła uwagę, że tegoroczna edycja konkursu obok popularyzowania zasad poprawnej polszczyzny, miała na celu szerzenie wiedzy z zakresu kultury i historii narodowej oraz budzenie szacunku i poczucia wdzięczności dla naszych przodków – w stulecie odzyskania niepodległości.

Uczniowie zmagali się z tekstami historycznymi, a trudne zwroty i pułapki językowe przysporzyły nie lada trudności tym, którzy podjęli wyzwanie i postanowili sprawdzić swoje ortograficzne umiejętności. Oto fragment:

Szesnastoletnia tradycja Powiatowego Konkursu Ortograficznego każe nam spojrzeć wstecz i zacytować niebłahe pułapki ortograficzne np. „Niech rad nierad sczeznę, schudnę i sczernieję, jeśli to jakieś fiu bździu albo śmichy-chichy. Arcypoważna, a nie błaha to kwestia: wsłuchać się w chrzęszczące, dochodzące sponad wieków, szemrzenie wszędobylskiej polszczyzny, przyhołubić jej przetrudne zawiłości ortograficzno-fleksyjno-składniowe, uchwycić czyhającego w jej leksyce zachodniosłowiańskiego odważnego i nieokiełznanego ducha”.

Nie od rzeczy będzie także powtórzyć treści szczególnie ważne dla kształtowania tożsamości narodowej (...)

Mimo tego, iż  dyktanda do łatwych nie należały, uczniowie zaprezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy w zakresie polskiej ortografii. Najlepiej w kategorii: klasy  IV –VII szkół podstawowych poradzili sobie:

  •     Dominika Jankowska – I miejsce / PSP nr 2 w Szydłowcu/
  •     Łucja Mamla – II miejsce /PSP w Majdowie/
  •     Wiktoria Spórna – III miejsce / PSP Wola Lipieniecka/


Natomiast pośród uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych,  w czołówce znaleźli się:

  •     Maja Gawęda – I miejsce / PSP nr 2 Szydłowiec/
  •     Aleksandra Białek – II miejsce / ZSO im. H. Sienkiewicza w Szydłowcu/
  •     Karolina Kamienik – III miejsce / PSP nr 1 w Szydłowcu/


Prace uczestników konkursu ortograficznego oceniane były przez pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, pedagogów i psychologów szkolnych , oraz bibliotekarzy. Tekst dyktanda ułożyła Katarzyna Świercz – koordynator konkursu.Dziękujemy za zainteresowanie konkursem, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku.

 

al.

Opublikowano: 07 maja 2018 14:35

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 485

Starostwo Powiatowe w Szydłowcu.

Realizacja: IDcom-jst.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Budowa strony internetowej Powiatu Szydłowieckiego dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.