"GRUBE RYBY" zakończyły karnawał


Na pożegnanie karnawału Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek i Grupa Teatralna Zamczysko przygotowali spektakl według komedii Michała Bałuckiego „Grube ryby”, który odbył się w ubiegły piątek 9 lutego w Szydłowieckim Zamku.

Michał Bałucki żył w latach 1837 – 1901 i przez całe swoje życie związany był z Krakowem. Pracował jako dziennikarz, pisał powieści, wiersze ale największą popularność przyniosły mu komedie, z których najbardziej znane są „Grube ryby” i „Dom otwarty”. Jest również autorem tekstu znanej pieśni: ”Góralu, czy ci nie żal”. Za działalność konspiracyjną w okresie powstania styczniowego siedział przez rok w więzieniu. W wielu swoich artykułach i powieściach propagował hasła pozytywistyczne. Krytykowany za swoją twórczość przez twórców okresu Młodej Polski, szczególnie przez Lucjana Rydla popadł w depresję i popełnił samobójstwo.

Akcja komedii „Grube ryby” rozgrywa się w mieszczańskim domu Onufrego Ciaputkiewicza, który  jest wdowcem, emerytem.  Prowadzeniem domu zajmuje się jego krewna Dorota. Czas upływa wolno, spokojnie.  Jedyną rozrywką jest codzienna partyjka  wista albo tarota, na którą przychodzą dwaj majętni z wyrobioną pozycją społeczną kawalerowie starsi panowie, krytycznie nastawieni do instytucji małżeństwa:  Wistowski i Pagatowicz – tytułowe grube ryby. Ta oaza ciszy i spokoju zostaje nagle przerwana przez pojawienie się dwóch pensjonarek  wnuczki i chrześniaczki Ciaputkiewicza Wandy i Helenki oraz bratanka Wistowskiego Henryka. Panny  mają swoje plany, marzenia, do których realizacji wykorzystują podstarzałych kawalerów. Ich zabiegi powodują liczne zabawne nieporozumienia.

W spektaklu wystąpili aktorzy z Grupy Teatralnej Zamczysko:

Wistowski – Mateusz Lis
Henryk bratanek Wistowskiego – Piotr  Targowski
Pagatowicz – Michał Orzechowski
Onufry Ciaputkiewicz – Szymon Tuszyński
Dorota krewna Qnufrego, rezydentka – Natalia Kraska
Wanda wnuczka Onufrego – Julia Jaworska
Helena Burczyńska  chrześniaczka  Onufrego – Katarzyna Kraska
Burczyńska  matka Heleny – Justyna Rochniak
Magda pokojówka – Monika Tyka

Oprawa muzyczna – Justyna Bębenek – Augustyniak
Światło i dźwięk – Tomasz Gil
Reżyseria – Irena Przybyłowska – Hanusz

Tekst – Żaneta Sasin. Fot.   – W. Wismont


al.

 

Opublikowano: 15 lutego 2018 08:51

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 380

Starostwo Powiatowe w Szydłowcu.

Realizacja: IDcom-jst.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Budowa strony internetowej Powiatu Szydłowieckiego dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.