CEPIK 2.0 – możliwe problemy z rejestracją pojazdów

 

„CEPIK 2” – to słowo, które od dziesięciu dni może budzić różne skojarzenia.

Od 13 listopada, kiedy w życie weszły przepisy znowelizowanej ustawy o ruchu drogowym odnoszące się m.in. do ewidencjonowania pojazdów i przebiegu badania technicznego. Właściciele aut, jak również urzędnicy wydziałów komunikacji i pracownicy stacji diagnostycznych mogą napotkać na nieoczekiwane problemy zmodernizowanej wersji oprogramowania Centralnego Systemu Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPIK 2.0).

 

Wdrożony przez Ministerstwo Cyfryzacji system, w początkowym okresie funkcjonowania, uwidacznia problemy np. w sprawach związanych z rejestracją pojazdu.

Przy czynnościach dotyczących np. wymiany dowodu rejestracyjnego, przerejestrowania wewnątrz powiatu, dopisaniu współwłaściciela, uzupełnieniu adnotacji o haku czy instalacji gazowej jest największy problem, bo one bazują na danych już zgromadzonych w ewidencji (pierwotnej wersji systemu) - informuje Monika Sala, inspektor w Wydziale Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Szydłowcu. Trudności przy rejestracji nie powinni natomiast spodziewać się właściciele nowych aut i pojazdów sprowadzonych z zagranicy.

 

Centralnie dostarczony do wydziałów komunikacji w całym kraju nowy system informatyczny, póki co, wpływa na wydłużenie czasu obsługi petentów.

Program bywa nieprzewidywalny, podczas finalizacji zamówień petentów średnio połowa wniosków za pierwszym razem jest przez system odrzucana. Za pośrednictwem infolinii zgłaszamy poprawki konkretnych czynności do administratora. Tak zwane „krytyczne błędy”, uniemożliwiające funkcjonowanie urzędów są weryfikowane. Jednak wprowadzone w konkretnych przypadkach, „poprawki” generują nieprzewidywalne efekty w wielu innych aspektach.

Dopóki funkcjonowanie systemu CEPIK 2.0 nie zostanie unormowane centralnie, Starostwo Powiatowe w Szydłowcu zawiesiło elektroniczne ustalanie terminów spraw dotyczących rejestracji pojazdów. Inspektorzy w Wydziale Komunikacji i Transportu pracują na wszystkich stanowiskach w godz. 8-14 (w poniedziałki w godz. 8-15) i dokładają wszelkich starań, aby oczekiwania petentów zostały sfinalizowane pomimo wadliwości systemu.

 

800_img_3479.jpg

 

al.

 

Opublikowano: 24 listopada 2017 13:16

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 660

Starostwo Powiatowe w Szydłowcu.

Realizacja: IDcom-jst.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Budowa strony internetowej Powiatu Szydłowieckiego dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.