Ksiądz Roman Kotlarz 1928-1976 - prezentacja sylwetki (VIDEO)

 

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, na zaproszenie starosty szydłowieckiego Włodzimierza Górlickiego i dyrektora Zespołu Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza Marii Michałow odbyła się VI edycja spotkania środowiskowego zatytułowanego„Dialog Pokoleń”.

W tej nazwie zawiera się program skierowany do uczniów szydłowieckich szkół, którego ideą jest poznawanie i upowszechnianie historii lokalnej poprzez rozmowę z jej świadkami - uczestnikami walk o niepodległość i wolność naszej Ojczyzny.

Stałym elementem uroczystości „Dialog Pokoleń” jest prezentacja postaci związanej z naszym regionem, której działalność ma wpływ na kształtowanie postaw patriotycznych i rozwija u młodzieży poczucie odpowiedzialności. Tym razem, uczniowie Zespołu Szkół im  KOP w Szydłowcu pod kierunkiem nauczyciela Andrzeja Łaty przedstawili sylwetkę ks. Romana Kotlarza, wikariusza szydłowieckiej parafii w latach w latach 1954-1956, uczestnika Radomskiego Czerwca’76, kapłana-męczennika narodowej sprawy.

 

Całą jego posługę duszpasterską znaczyły konflikty z władzą komunistyczną, tak było w Szydłowcu, w Koprzywnicy, w Pelagowie i nawet w Mircu, gdzie bardzo zdecydowanie wypowiadał się przeciwko wyprowadzaniu religii ze szkół.

Czy ksiądz Kotlarz prowadził działalność o charakterze politycznym i wykorzystywał „ambonę” do celów nie mających nic wspólnego z religią, co zarzucały mu władze?

Trudno o bardziej absurdalny zarzut. Ksiądz Roman Kotlarz nie miał żadnych ambicji politycznych i nie myślał o działalności opozycyjnej. Był kapłanem wrażliwym na ludzką krzywdę i to popychało go do działań, które nie mieściły się w sztywnych regułach komunistycznego państwa. To właśnie dlatego ksiądz Kotlarz 25 czerwca 1976 roku przyłączył się do robotników protestujących na ulicach Radomia, a następnie, nie bacząc na osobiste ryzyko, wystąpił w ich obronie w kazaniach.

 

Wyżej przytoczony fragment pochodzi z prezentacji „Ksiądz Roman Kotlarz 1928-1976”. Zachęcamy do obejrzenia zarejestrowanego materiału video:

 

 

al.

Opublikowano: 20 listopada 2017 09:22

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 494

Starostwo Powiatowe w Szydłowcu.

Realizacja: IDcom-jst.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Budowa strony internetowej Powiatu Szydłowieckiego dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.