O KONAR DĘBU CZWARTAKA - relacja z wyścigu kolarskiego

 

W strugach deszczu odbyła się w niedzielę 17 września 2017 roku kolejna edycja wyścigu kolarskiego „O konar Dębu Czwartaka”, który został zorganizowany przez Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko. Partnerem wydarzenia był Powiat Szydłowiecki, który ufundował również część nagród.

 

Pomimo niesprzyjającej aury na starcie stawiło się ponad 70 uczestników z całej Polski, w tym z: Warszawy, Kielc, Wałbrzycha, Lublina, Puław, Skarżyska Kamiennej, Radomia, Biłgoraja, Puław, Orońska, Szydłowca, Ostrołęki, Wierzbicy i wielu innych. Peleton przejechał nowo wytyczoną trasą, przebiegającą przez pogranicze gmin Orońsko i Szydłowiec, o dystansie 43 km (mężczyźni) i 28 km (kobiety). Młodzież do lat 15 miała do pokonania nieco krótszy odcinek, tj. 14 km, a zawodnicy w wieku od 15 do 18 lat pokonali dystans 28,4 km. Start i meta wyścigu była zlokalizowana w miejscowości Łaziska (gm. Orońsko), a trasa przebiegała przez miejscowości: Zaborowie, Zastronie, Wysoka, Zdziechów, Świniów i Ciepła.

Pierwsze miejsce wśród mężczyzn powyżej 18 roku życia wywalczył Michał Ziułek z drużyny „Trenujrower”. Dystans 43 km pokonał on w czasie 01:04:48,50, czyli ze średnią prędkością wynoszącą 39,4 km/godz. Jako drugi na metę przyjechał Jarosław Kleczaj (Bike Shop Racine Team) z czasem 01:04:48,51, a trzeci na mecie zgłosił się Dariusz Kaleta (01:04:48,53).

Najszybciej wśród pań finiszowała na mecie Anna Ordyńska z SSC Suchedniów, która przejechała dystans 28 km w czasie 00:50:20,79 (średnia prędkość na trasie wyniosła 33,8 km/godz.). Następnie na mecie pojawiła się Anna Banaszak, również z SSC Suchedniów, a jako trzecia przyjechała Joanna Sokołowska, reprezentująca drużynę z Orońska, trenującą pod auspicjami Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko. Uzyskiwane czasy oraz minimalne różnice pomiędzy czasami uzyskiwanymi przez czołowych zawodników wskazuje na bardzo wysoki i zarazem wyrównany poziom kolarzy startujących w orońskim wyścigu. Należy również zaznaczyć, iż Joanna Sokołowska wraz z Piotrem Stanikiem trenuje młodzieżową drużynę kolarską, która funkcjonuje przy stowarzyszeniu z Orońska, a jej podopieczni również brali udział w niedzielnym wyścigu.

W kategorii kobiet do lat 15 pierwsze miejsce zajęła Katarzyna Szczęsna (UKS MDK Tytan Radom) z czasem 00:29:02,07, co daje średnią prędkość przejazdu na poziomie 29,3 km/godz. Drugie miejsce zajęła Aleksandra Muszyńska (z czasem 00:32:15,08), a trzecie Magdalena Żak (z czasem 00:36:18,89). Natomiast w kategorii mężczyzn do lat 15 triumfował Piotr Prokopczuk z drużyny LKK Start Tomaszów Mazowiecki, który wykręcił czas 00:29:43,67. Jako druki na metę wjechał Iwo Sola z drużyny UKS MDK Tytan Radom z czasem 00:32:15,18, a trzecie miejsce z czasem 00:37;33,48 wywalczył Aleksander Wasik z drużyny SOiRGO Orońsko. Przeprowadzono także klasyfikację zawodników w kategorii wiekowej od 15 do 18 lat, w której zarejestrowali się wyłącznie mężczyźni. W tej kategorii na metę jako pierwszy wjechał Paweł Gładyś z STC Skarżysko-Kamienna, drugi był Maciej Traczyk, a trzeci Filip Zakrzewski z UKS MDK Tytan Radom.

Niepomyślna pogoda, a także dodatkowe imprezy plenerowe, organizowane w miejscowościach na trasie przejazdu peletonu wymagały od organizatorów podwyższenia warunków bezpieczeństwa poprzez zaangażowanie w zabezpieczenie trasy przejazdu dodatkowych sił, w szczególności druhów Ochotniczej Straży Pożarnej z Wysokiej oraz jednostek OSP z Gminy Orońsko. Poza tym nad bezpieczeństwem uczestników wyścigu czuwali policjanci z Komendy Powiatowej w Szydłowcu oraz ekipy dwóch karetek ratownictwa medycznego.

Organizatorzy wyścigu składają wyrazy podziękowania wszystkim uczestnikom, którzy zdecydowali się wziąć udział w wyścigu pomimo padającego deszczu. Duże zainteresowanie imprezą wskazuje, iż już na stałe wpisała się ona w kalendarz wydarzeń sportowych naszego regionu. Słowa podziękowania należą się również sponsorom, którzy zaangażowali się finansowo w przygotowanie wyścigu, a bez których nie byłaby możliwa organizacja tak dużego przedsięwzięcia.

 

al.

Opublikowano: 19 września 2017 03:54

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 652

Starostwo Powiatowe w Szydłowcu.

Realizacja: IDcom-jst.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Budowa strony internetowej Powiatu Szydłowieckiego dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.