W hołdzie żołnierzom Korpusu Ochrony Pogranicza

W dniach 7-8 września br. odbędą się coroczne obchody upamiętniające bitwę pod Barakiem z 1939 r.

Honorowy patronat nad uroczystościami 78 rocznicy objęli: Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzek oraz Komendant Główny Straży Granicznej gen. bryg. SG Marek Łapiński.


plakat_a2.jpg


Dwudniowe patriotyczne obchody zainauguruje w czwartek 7 września o godz. 18:20 pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej na Rynku Wielkim w Szydłowcu. Następnie uczestnicy uroczystości wspólnie z Kompanią Reprezentacyjną Straży Granicznej i Orkiestrą Reprezentacyjnej SG udadzą się na cmentarz parafialny, gdzie przy mogiłach żołnierzy walczących w 1939 roku zostanie odmówiona modlitwa i odczytany Apel Poległych. Po trzykrotnej salwie honorowej delegacje złożą kwiaty i znicze pod pomnikiem „Żołnierzy Poległych w Obronie Ojczyzny 1939 – 1944”.

Na świąteczny dzień 8 września także zaplanowano szereg patriotycznych wydarzeń. Poczty sztandarowe i delegacje zgromadzą się godz. 10:00 przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Szydłowcu, by następnie w towarzyszeniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej udać się marszowym krokiem do kościoła pw. Św. Zygmunta w Szydłowcu. Tam, o godz. 10:30 zostania odprawiona msza św. w intencji żołnierzy Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza, obrońców Ojczyzny z 1939 roku.
Druga część piątkowych uroczystości rozpocznie się o godz. 12:00 przy pomniku "Ku chwale żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza -  Obrońców Polskich Granic 1924 -1939"  na terenie Zespołu Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu. Pomnik, przedstawiający orła na skale, od samego początku został określony  jako Grób Nieznanego Żołnierza KOP.  W podstawie obelisku umieszczona jest ziemia z pól bitewnych oraz mogił żołnierzy KOP, w tym z grobu dowodzącego polskimi oddziałami w bitwie pod Barakiem ppłk. Przemysława Nakoniecznikoffa. Całość zakończy koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, po którym organizatorzy zapraszają na skosztowanie żołnierskiej grochówki.

Organizatorami wydarzenia są: Powiat Szydłowiecki, Gmina Szydłowiec, Nadwiślański Oddział Straży Granicznej, Zespół Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu i  Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek.

 

al

Opublikowano: 24 sierpnia 2017 07:50

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 420

Starostwo Powiatowe w Szydłowcu.

Realizacja: IDcom-web.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Budowa strony internetowej Powiatu Szydłowieckiego dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.