Mistrz Ortografii 2017. Dyktando - pełny tekst

 

Już po raz piętnasty uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych  wzięli udział w XV Powiatowym Konkursie Ortograficznym o tytuł „Mistrz Ortografii 2017”.  Dyktando odbyło się 25 kwietnia br.

Trudne zwroty i pułapki językowe przysporzyły nie lada trudności tym, którzy podjęli wyzwanie i postanowili sprawdzić swoje ortograficzne umiejętności. Mimo tego, iż  dyktanda do łatwych nie należały, uczniowie zaprezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy w zakresie polskiej ortografii. Poziom umiejętności ortograficznych był bardzo wyrównany.

Zaszczytny tytuł „Mistrz Ortografii 2017" w kategorii szkół podstawowych  otrzymała uczennica PSP w Wałsnowie -  Sandra Siedlecka. Wicemistrzem  został   Kuba Gralec, uczeń  PSP w Jastrzębiu. III miejsce zajęła Natalia Kierkuś, uczennica PSP w Skłobach, natomiast IV miejsce -  Agata Chowańska, uczennica PSP w Pawłowie.

Mistrzem Ortografii 2017 w kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych została Milena Mączyńska, uczennica ZSO im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu. Wicemistrzem Maja Gawęda z  PG  nr 1 w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu. III miejsce otrzymała Natalia Miernik, uczennica PG  nr 1 w Zespole Szkół im.Jana Pawła II  w Szydłowcu, a IV miejsce -  Natalia Jelonek, uczennicaZSO im. H. Sienkiewicza w Szydłowcu.

Prace uczestników dyktanda oceniane były przez pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, pedagogów szkolnych, pracownika Biblioteki Pedagogicznej w Szydłowcu oraz pracownika biblioteki szkolnej ZSO im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu.

Organizatorem konkursu  była Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Szydłowcu.  Patronat honorowy sprawował Starosta Szydłowiecki  – Włodzimierz Górlicki.

 


 

Tekst dyktanda dla szkół podstawowych

Siedzi cętkowana żabka pod wierzbą , łapkami jej korzeń mułem maże i na wpół przytomna marzy o wiośnie. Obok niej skubie rzeżuchę kózka z brudną, ostrzyżoną na półkrótko bródką. Woła więc do żabki spoza dróżki porośniętej chabrami, kąkolem i jeżynami:

-Nie siedź i nie szwendaj się po borze, ale sadź susami w bród przez kałuże do płynącej nieopodal (albo:nie opodal) strużki, aby kupić urodzinowy prezent dla piegży. Może być pompka do roweru ,miniobróżka na szyję, pąsowa wsuwka do włosów   z kokardą ,pejzażyk z brzózkami tudzież mosiężny posążek charta.

-Oj, na próżno te namowy-odpowiada wpółsennie żabka w cętki.

-Ja się na to nie odważę, bo mróz już warzywa zwarzył. Droga wąska i śliska jak ślizgawka. Ptactwo już nas opuściło, tylko po rżysku żerują gżegżółki i sójki. Czyż nie najprzyjemniej teraz w komórce zamkniętej na zasuwkę spoglądać zza szybki na późnojesienny pejzaż, jak śnieżek prószy?

 Tekst dyktanda dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

Późnopopołudniowe godziny ostatniego kwartału spędzałem szwendając się tu   i ówdzie, spacerując tędy i owędy z eksnarzeczoną pół Francuza, pół Włocha, ponętną czarnowłosą pół-Cyganką. Najpierw zwiedzaliśmy nowo otwarte muzeum w pewnym miasteczku w Rzeszowskiem. Równie harmonijnego wnętrza nie można by chyba znaleźć gdzie indziej.W sali głównej pąsowa kurtyna ,zwieszająca się aż spod sufitu, była doskonale zharmonizowana z beżowymi obiciami krzeseł i ażurowych abażurów. Nieoparte wrażenie zrobiło na nas arcydzieło namalowane przez pięcioipółletniego brzdąca, który rozciapał na płótnie jakieś ohydztwo, monstrualne esy-floresy, tak że wyszły jasno nakrapiane plamy, skompilowane bez ładu i składu. A wszystko to dla  poklasku pseudoznawców sztuki.

Kiedy indziej cudem uniknęliśmy chryi,  gdy  natknęliśmy się  na eksżołnierza, który właśnie półlegalnie opuścił swój pułk  i na wagonie  chłodni dojechał  aż do Wołoszczyzny,a potem na piechotę przewędrował szmat drogi i znalazł się na Żywiecczyźnie.

Spotkaliśmy też podstarzałego stażystę,przekonanego o swym nieprzeciętnym talencie narciarskim, który wspiął się raz-dwa na wierzchołek wzgórza .Nie bacząc na ostrzeżenia ,pochylony wpół ,rozpędził się na ośnieżonym stożku.Jego jaskraworóżowy półgolf budził nie lada  aplauz.Rozpędzony,nie zdążył wyhamować i juhasi od razu go wyciągnęli  spod warstwy śnieżnego puchu.

 

 

al.

Opublikowano: 07 maja 2017 22:42

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 2863

Starostwo Powiatowe w Szydłowcu.

Realizacja: IDcom-web.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Budowa strony internetowej Powiatu Szydłowieckiego dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.