„W blasku królewskiego wizerunku” ZAPROSZENIE

Portret Michała Korybuta Wiśniowieckiego, nieznany malarz, ol., pł.,   XVIII w.  Fot. A. Ring, B. Trop

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu serdecznie zaprasza w dniu 25 kwietnia 2017 roku na otwarcie wystawy „W blasku królewskiego wizerunku” przygotowanej ze zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum Rezydencji  Królów i Rzeczypospolitej. Uroczystość otwarcia odbędzie się o godzinie 17.00 w siedzibie Muzeum- renesansowym zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 120 różnych form wizerunków królewskich z okresu od końca XVI do XVIII wieku. Będą to portrety polskich królów elekcyjnych od Zygmunta III do Stanisława Augusta, różniące się skalą, funkcją i znaczeniem. Obok przedstawień malarskich, graficznych i rzeźbiarskich pokazane zostaną podobizny królewskie zdobiące różne zabytki rzemiosła artystycznego, między innymi  dzieła sztuki złotniczej oraz miniatury stanowiące elementy rozdawanych przez monarchę klejnotów – pierścieni, zawieszeń medalionowych, bransolet czy tabakier.

 Zaprezentowane zostaną portrety prywatne przedstawiające króla w gronie rodzinnym, portrety królewskich małżonek i dzieci, jak również wizerunki mające podkreślać szczególne cechy osobowości króla, jego zamiary i dokonania. Reprezentacyjne portrety koronacyjne pokazujące króla pełnym majestacie, władcę w zbroi, z regimentem w ręku gotowego stanąć do walki w obronie Rzeczpospolitej, przedstawiające zasługi monarchy na polu walki i wydarzenia historyczne – wjazdy  i koronacje mające ukazać królewską wielkość i wspaniałość oraz służyć promocji panującej dynastii.

 Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie koncert muzyki barokowej w wykonaniu polskiej orkiestry barokowej Arte dei Suonatori.  Artyści wykonają program oparty o utwory Jana Sebastiana Bacha. 

Realizacja wystawy została wsparta finansowo przez Fundację Teresy Sahakian.

Wystawę będzie można oglądać w Szydłowieckim Muzeum do końca lipca 2017 roku.

 

MLIM

 

PR.

Opublikowano: 12 kwietnia 2017 14:00

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 1043

Starostwo Powiatowe w Szydłowcu.

Realizacja: IDcom-jst.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Budowa strony internetowej Powiatu Szydłowieckiego dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.