Edukacja globalna - wykład o Chinach

W Chinach żyje najwięcej ludzi na świecie i są one trzecim, co do wielkości powierzchni państwem świata. To kraj o bogatej kulturze i barwnej historii, który w naszych czasach urósł do rozmiaru gospodarczej potęgi. Na terenie Chin zamieszkuje ok. 56 grup etnicznych, a mur chiński (jedno z najbardziej znakomitych dokonań budowlanych wszechczasów), czy słynną Terakotową Armię znamy chyba wszyscy.

W zespole Szkół im. KOP w Szydłowcu, 6 marca 2017 roku dr Tomasz Wites "zabrał" uczniów klas: I LOog, II LOp i III LOs w podróż do Chin. Podczas wykładu "CHINY - przemiany przyrodnicze, gospodarcze i społeczno-kulturalne" ilustrowanego pięknymi zdjęciami pan doktor przybliżył nam ten fascynujący kraj, jego przyrodę, kulturę, życie codzienne mieszkańców. W wystąpieniu poruszył również temat najdynamiczniej rozwijającej się na świecie gospodarki Chin, oraz problemy demograficzne państwa. Wspomniał również o kuchni chińskiej i o tym, jak zaplanować podróż do Chin. Wspaniała opowieść o tym kraju została nagrodzona przez uczestników wykładu gromkimi brawami, a pani dyrektor Maria Michajłow podziękowała i zaprosiła serdecznie pana dr Tomasza Witesa na kolejne spotkanie.

Spotkanie z dr Tomaszem Witesem odbyło się w ramach projektu "Edukacja globalna. Liderzy edukacji na rzecz rozwoju", w którym szkoła uczestniczy. Projekt realizowanym jest przez Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli jako Instytucja Partnerska wraz z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.dr Tomasz Wites - geograf, doktor nauk o Ziemi, podróżnik, pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Pracuje w Zakładzie Geografii Regionalnej Świata. Prowadził obserwacje i badania terenowe m.in. w państwach dawnego ZSRR (w Rosji, Kazachstanie, Mołdawii, Ukrainie) oraz w Chinach i Indiach. Odwiedził też Brunei, Indonezję, Izrael, Malezję, Singapur, Turcję. Odbył także liczne podróże do krajów Afryki (Algieria, Etiopia, Kenia, Maroko, Tanzania, Uganda) oraz Ameryki Łacińskiej (Belize, Brazylia, Ekwador, Gwatemala, Kostaryka, Meksyk). Jest autorem między innymi pracy "Wyludnianie Syberii i rosyjskiego Dalekiego Wschodu".

 

info i foto: ZS KOP

al.

Opublikowano: 20 marca 2017 08:11

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 696

Starostwo Powiatowe w Szydłowcu.

Realizacja: IDcom-web.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Budowa strony internetowej Powiatu Szydłowieckiego dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.